منو اصلی
مجتمع عالی آموزشی و پژوهشی اصفهان
آزمون استخدامی تعاونی های شرکت برق منطقه ای اصفهان
به گزارش روابط عمومی مجتمع آموزشی و پژوهشی اصفهان : آزمون استخدامی تعاونی های استان اصفهان در 16 بهمن ماه برگزار گردید.
 ١١:٤٦ - چهارشنبه ٢١ بهمن ١٣٩٤ - نظرات : ٠متن کامل >>
یکصد وبیست ودومین شورای موسسه
یکصد وبیست ودومین شورای موسسه در سیزدهم و چهاردهم بهمن ماه در سالن کنفرانس مجتمع عالی آموزشی و پژوهشی فارس برگزار گردید.
 ١١:٠٣ - دوشنبه ١٩ بهمن ١٣٩٤ - نظرات : ٠متن کامل >>
رئیس واحد آموزشی تهران اهم فعالیتهای چند ماهه را تشریح کرد
برگزاری آزمون استخدامی شهرداری های استان آذربایجان شرقی
دوره آشنایی با قانون گزینش کشور
آگهي ارزيابي كيفي مزايده گران
بازدید دکتر توکلی ریاست موسسه آموزش عالی علمی کاربردی صنعت آب وبرق از دفترآموزشی بناب / نشست با نماینده مجلس شورای اسلامی و فرماندار شهرستان بناب
آغاز ثبت نام استخدامی جدید وزارت نیرو
دیدار رئیس موسسه آموزش عالی علمی -کاربردی صنعت آب و برق با مدیر عامل شرکت برق منطقه ای زنجان
تجلیل از مجریان آزمون استخدامی وزارت نیرو
یکصدو بیست ویکمین جلسه شوراي موسسه
دانشجو قشر برگزیده جامعه
اخبار > تشریح سیاستهای جدید آموزشی وزارت‌نیرو


  چاپ        ارسال به دوست

دکتر توکلی در مصاحبه با برق نیوز:

تشریح سیاستهای جدید آموزشی وزارت‌نیرو

 

رئیس موسسه علمی کاربردی صنعت آب و برق گفت: آقای مهندس چیت چیان در اظهار نظری جالب گفته بود که "ما می خواستیم برای حفظ بدن، مغز را فدا کنیم! می خواستیم مراکز آموزشی و پژوهشی خود را بفروشیم که بدهی های خود را بدهیم." در برنامه های آموزشی جدید وزارت نیرو به مدیران نگاه ویژه ای شده و حجم آموزش های آنها ده برابر شده است.

دکتر داود توکلی در مصاحبه با برق نیوز گفت: بحث آموزش در صنعت آب و برق از حساسیت های ویژه ای برخوردار است و از پایه های صنعت آب و برق به شمار می رود که با روی کار آمدن دولت جدید این نگاه نیز تقویت شده و به آن اهمیت ویژه ای داده شده است.

اهمیت آموزش های تخصصی در صنعت آب و برق
دکتر توکلی با اشاره به تاثیرگذاری بحث آموزش در درازمدت گفت: با توجه به اینکه تاثیرات آموزش در کوتاه مدت دیده نمی شود نباید به این بهانه آنرا کم اهمیت بدانیم و نسبت به آن بی توجه باشیم. اگر یکجا برق حتی برای مدتی کوتاهی هم قطع شود مردم متوجه شده و اثرات آن خیلی سریع نمایان خواهد شد و صدای مردم در خواهد آمد ولی اگر همین آموزش های مورد نیاز برای صنعت برق تعطیل شود کسی صدایش در نمی آید خصوصا برای دوره های آموشی تخصصی این بی توجهی بیشتر نیز خواهد بود و لذا متاسفانه در درجه اهمیت بالایی قرار ندارد.

وی افزود: متاسفانه در سال های گذشته بی توجهی به امر آموزش تا جایی پیش رفت که می خواستند مراکز آموزشی که خیلی از آنها سابقه طولانی هم داشتند را به فروش برسانند و برای این کار هم مصوبه شورای عالی اداری را مورد استناد قرار می دادند که اجازه می داد آنها به راحتی آموزش را به حاشیه برده و آنها را واگذار نمایند.

تغییر نگاه به مقوله آموزش در این دولت

بعد از ادغام دانشگاه صنعت آب و برق (شهید عباسپور) در دانشگاه شهید بهشتی، بیشتر فعالیت های آموزشی وزارت نیرو در موسسه آموزش عالی علمی کاربردی صنعت آب و برق اجرا می شد و وزارت نیرو نیز در پی احیاء و گسترش آن برآمده است.

رئیس موسسه علمی کاربردی صنعت آب و برق گفت: بعد از روی کار آمدن دولت جدید و شروع به کار وزیر نیروی جدید این روند تغییر کرد و با آن مخالفت نمود. آقای مهندس چیت چیان در اظهار نظری جالب از این موضوع تعجب کرده و گفته بود که "ما می خواستیم برای حفظ بدن، مغز را فدا کنیم! می خواستیم مراکز آموزشی و پژوهشی خود را بفروشیم که بدهی های خود را بدهیم و این اشتباهی بزرگ بوده است.”

توکلی با اشاره به اینکه در کل دو بخش کلی برای آموزش وزارت نیرو وجود داشت گفت: دانشگاه صنعت آب و برق (شهید عباسپور) و موسسه آموزش عالی علمی کاربردی صنعت آب و برق دو بال آموزشی وزارت نیرو بودند که بعد از ادغام دانشگاه صنعت آب و برق (شهید عباسپور) در دانشگاه شهید بهشتی، بیشتر فعالیت های آموزشی وزارت نیرو در موسسه آموزش عالی علمی کاربردی صنعت آب و برق اجرا می شد و وزارت نیرو نیز در پی احیاء و گسترش آن برآمده است.

توجه ویژه به تعالی سازی مدیران صنعت آب و برق
رئیس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی صنعت آب و برق در تشریح ساسیت های آموزشی وزارت نیرو گفت: در برنامه های آموزشی جدید وزارت نیرو به مدیران نگاه ویژه ای شده است و بحث آموزش آنها به صورت جدی دنبال می شود. بحث پرورش مدیران و جانشین سازی مدیران خیلی مطرح شده و در همین راستا نیز مرکز آموزش و تعالی مدیران از سال گذشته ایجاد شده است.
وی در ادامه تصریح کرد: در مرکز تعالی مدیران برنامه های مورد نیاز مدیریتی در صنعت آب و برق آموزش داده خواهد شد و این مرکز در سال 1394 به صورت کامل تکمیل و مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت. برای مدیران در سال 1393 بیش از ده‌هزار نفرساعت آموزش ترتیب داده شد ولی همین آموزش ها برای مدیران در سال 94 به حدود نودهزار نفرساعت خواهد رسید که نشان از رشد قابل توجهی دارد.
دکتر توکلی افزایش ده برابری مدت زمان آموزش برای مدیران صنعت آب و برق را نشان از اهمیت ویژه به ارتقاء توانمندی‌های مدیریتی مدیران صنعت آب و برق دانست و اظهار داشت: بخش قابل توجهی از برنامه های موسسه علمی کاربردی صنعت آب و برق در سال جدید به این مسئله اختصاص خواهد یافت که در تمامی زمینه های تخصصی، مدیریتی، زبان انگلیسی، قراردادها و ... این آموزش ها بنا به نیاز ارائه خواهد شد.

برنامه ریزی برای گسترش آموزش های مجازی (از راه دور) و زبان انگلیسی
رئیس موسسه علمی کاربردی صنعت آب و برق اظهار داشت: علاوه بر آموزش های حضوری، مرکز آموزش های غیرحضوری موسسه در گیلان در حال تکمیل شدن است که به ارائه آموزش های مجازی یا از راه دور (
E-learning) می تواند شرایط استفاده بهتر را فراهم نماید. مرکز گیلان ما بعنوان هاب آموزش های مجازی در نظر گرفته شده است و در سال 94 نیز روی آن کار خواهد شد. در این مرکز آموزش های تخصصی و عمومی از راه دور ارائه میشود.
رئیس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی صنعت آب و برق با تاکید بر اهمیت یادگیری زبان انگلیسی برای مدیران و کارکنان صنعت برق گفت: بخش زبان در این موسسه مورد توجه ویژه قرار گرفته است و دوره های مختلف زبان به ویژه زبان تخصصی آموزش داده خواهد شد و این آموزش ها بنا به فراخور نیاز می تواند در بخش های مختلف علمی، مذاکره، قراردادها، صادرات و واردات، تجهیزات و ... مورد استفاده قرار گیرد.

احیای دوباره موسسه علمی کاربردی صنعت آب و برق
دکتر توکلی در ادامه بیان داشت: در سال گذشته در این موسسه حدودا به 18000 نفر آموزش های مورد نیاز ارائه شده است و پیش بینی می شود در سال جاری به بیش از 24000 نفر آموزش داده شود.
وی اظهار داشت: موسسه علمی کاربردی صنعت آب و برق یکی از ارکان اصلی دانشگاه جامع علمی کاربردی است اما در راستای اجرای سیاست فروش این مرکز، ورودی دانشجو به این مراکز متوقف شده بود گرچه در مقاطع مختلف کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشجو پذیرش شده بود. ما تا سه سال گذشته بیش از 7 هزار دانشجو در 13 مرکز از مراکز آموزشی خود در سراسر کشور داشتیم که از آن به بعد این پذیرش قطع شد طوری که هم اکنون تعداد دانشجویان موسسه به حدودا 1000 دانشجو تقلیل یافته است.

ما باید با موسسات بین المللی لینک باشیم و در ارتباط مستمر با آنها قرار گیریم. ما در حوزه آب و برق باید موسسات کاربردی طراز اول دنیا در ارتباط بوده و خود را به روز نگه داریم

دکتر توکلی با اشاره به حمایت های وزیر محترم نیرو از این موسسه گفت: هم اکنون موانع قانونی پذیرش دانشجو و گسترش این موسسه برداشته شده است و روند پذیرش دانشجو به همان روال قبل برخواهد گشت اما با این تفاوت که ورودی های کاردانی کمتر شده و بیشتر در زمینه کارشناسی دانشجو پذیرش خواهد شد چراکه در فضای فعلی از مقطع کاردانی دیگر استقبالی نمی شود.
دکتر توکلی بیان کرد: دانشگاه جامع علمی کاربردی قرار است افراد کاربلد و آماده برای ورود به صنعت را پرورش دهد ولی هنوز هم به این دانشگاه ها بعنوان دانشگاه درجه دوم نگاه می شود.
وی اظهار داشت: ما باید با موسسات بین المللی لینک باشیم و در ارتباط مستمر با آنها قرار گیریم. ما در حوزه آب و برق باید موسسات کاربردی طراز اول دنیا در ارتباط بوده و خود را به روز نگه داریم که نیازمند حمایت های جدی تر و رفع مشکلات مالی است. این موسسه چیزی به اسم بودجه دولتی ندارد و از شهریه دانشجویان و دوره های تخصصی کسب درآمد داریم که خیلی کمتر از آن چیزی است که بتوان دوره های باکیفیت ارائه کرد و مشکلات زیادی در این خصوص بوجود آمده است.
رئیس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی صنعت آب و برق در پایان اظهار داشت: این موسسه آمادگی همکاری با تمام صنایع و شرکت ها و افراد فعال در صنعت آب و برق را دارد و بنا به نیاز و در خواست آنها نیز می تواند دوره های مورد نیاز را تعریف و برگزاری نماید. فرایند تعریف و برگزاری دوره های آموزشی در این موسسه خیلی سریع پیاده شده و امکان اجرای آن با کیفیت مطلوب فراهم است. مراکز آموزشی این موسسه در استان های مختلف می تواند به راحتی زمینه های پیاده سازی دوره های آموزشی را فراهم نماید.

 

 


٠٩:٤٧ - چهارشنبه ١٦ ارديبهشت ١٣٩٤    /    شماره : ٦١    /    تعداد نمایش : ١٢٠١