منو اصلی
مجتمع عالی آموزشی و پژوهشی اصفهان
آزمون استخدامی تعاونی های شرکت برق منطقه ای اصفهان
به گزارش روابط عمومی مجتمع آموزشی و پژوهشی اصفهان : آزمون استخدامی تعاونی های استان اصفهان در 16 بهمن ماه برگزار گردید.
 ١١:٤٦ - چهارشنبه ٢١ بهمن ١٣٩٤ - نظرات : ٠متن کامل >>
یکصد وبیست ودومین شورای موسسه
یکصد وبیست ودومین شورای موسسه در سیزدهم و چهاردهم بهمن ماه در سالن کنفرانس مجتمع عالی آموزشی و پژوهشی فارس برگزار گردید.
 ١١:٠٣ - دوشنبه ١٩ بهمن ١٣٩٤ - نظرات : ٠متن کامل >>
رئیس واحد آموزشی تهران اهم فعالیتهای چند ماهه را تشریح کرد
برگزاری آزمون استخدامی شهرداری های استان آذربایجان شرقی
دوره آشنایی با قانون گزینش کشور
آگهي ارزيابي كيفي مزايده گران
بازدید دکتر توکلی ریاست موسسه آموزش عالی علمی کاربردی صنعت آب وبرق از دفترآموزشی بناب / نشست با نماینده مجلس شورای اسلامی و فرماندار شهرستان بناب
آغاز ثبت نام استخدامی جدید وزارت نیرو
دیدار رئیس موسسه آموزش عالی علمی -کاربردی صنعت آب و برق با مدیر عامل شرکت برق منطقه ای زنجان
تجلیل از مجریان آزمون استخدامی وزارت نیرو
یکصدو بیست ویکمین جلسه شوراي موسسه
دانشجو قشر برگزیده جامعه
اخبار > تاکید وزیر نیرو بر ساماندهی اقتصاد برق/ خاموشی ایران 50 برابر برخی کشورهاست


  چاپ        ارسال به دوست

تاکید وزیر نیرو بر ساماندهی اقتصاد برق/ خاموشی ایران 50 برابر برخی کشورهاست

سرویس صنعت برق نیوز:چیت چیان در مراسم آغازین بیست وسومین کنفرانس مهندسی برق ایران در دانشگاه صنعتی شریف گفت: کنفرانس مهندسی برق ایران از بزرگترین رویدادهای علمی ایران است و جایگاه ارزشمندی در صنعت برق دارد.

به گزارش برق نیوز وزیر نیرو افزود: صنعت برق یکی از صنایع پرافتخار و پیشرو در کشور است و برق نه تنها یکی از مولفه های کیفیت زندگی مردم است بلکه مهمترین زیرساخت توسعه اقتصادی کشور است.

وی بیان کرد: همه صنایع به برق نیاز دارند و برق نقش بسیار حساسی در تامین زیرساخت ها و رفاه مردم دارد. صنعت برق دستاوردهای عظیمی داشته است و افتخارات بزرگی کسب کرده است.

وزیر نیرو با اشاره به پیشرفت‌های صنعت برق در جهان و تاکید بر اینکه از فناوری و صنعت برق جهان عقب هستیم، تصریح کرد: ما از سال گذشته حرکت جدی را برای کاهش تلفات شبکه آغاز کردیم و در طرحی باعنوان طرح ملی کاهش تلفات، تلفات برق فقط در بخش شبکه توزیع از 15 به 12.8 درصد رسید این درحالیست که که در برخی کشورها این تلفات کمتر از پنج درصد است و این نشان می‌دهد که ما هنوز خیلی عقب هستیم و باید بیشتر تلاش کنیم تا بتوانیم در سال‌های آینده میزان تلفات را به کمتر از پنج درصد برسانیم.

وی در ادامه افزود: توربین‌های گازی که در جهان تولید می‌شود، به‌صورت سیکل ترکیبی با بازده 60 درصد است درحالی که تولید ما در شرایط ایزو و در بهترین شرایط 51 درصد است و پرکردن این فاصله و رسیدن به استاندارد جهان کار سختی است که همت و تلاش مضاعف را می‌طلبد.

این مقام مسئول با اشاره به برنامه ریزی به منظور ایجاد 10 هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی در سال جاری، بیان کرد: از این ده هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی 7300 مگاوات آن با سیکل ترکیبی کردن نیروگاه های گازی ایجاد خواهد شد که در این صورت هیچ سوخت اضافه ای برای تولید این میزان برق مصرف نمی شود و با همان سوخت قبلی این ظرفیت جدید تولید برق بوجود خواهد آمد. این مسئله مشکل زیست میحطی نداشته و افزایش راندمان نیروگاه ها را در پی خواهد داشت.

وزیر نیرو در باره ضرورت حرکت به سمت استفاده از انرژی هایتجدید پذیر نیز گفت: ما در زمینه استفاده از انرژی های تجدیدپذیر غفلت کرده ایم و از دنیا عقبیم. برای نمونه می توان به کشور چین در این زمینه اشاره کرد. در چین 300 هزار مگاوات برق از انرژی های تجدید پذیر به دست می آید که حتی باور کردن آن برای ما سخت است.

وی در ادامه بیان داشت: در برخی از کشورهای اروپایی بیش از 20 درصد و تا 30 درصد و در برخی کشورها کل نیاز برق خود را از انرژیهای تجدیدپذیر تامین می کنند که ما در این زمینه غافل بودیم و باید این فاصله را پر کنیم.

چیت چیان افزود: از سال 2020 مقررات جهانی در زمینه کاهش گازهای آلاینده حاکم خواهد شد که کشورهایی که گاز co2 را بیش از حد مجاز تولید می کنند ، باید جریمه بدهند و اگر امروز این مشکل را حل نکنیم ، فردا باید هزینه های گزاف بپردازیم.

وی به اهمیت زیرساخت های پیشرفته اندازه گیری AMI برای هوشمند کردن شبکه برق اشاره کرد و گفت: ما نیازمند حرکت در زمینه هوشمندسازی هستیم و اگر شبکه ما به این سیستم مجهز شود در کاهش هزینه و تلفات و مدیریت بار شبکه موفق تر عمل خواهیم کرد.

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه صنعت برق ایران دوازدهمین سال بدون خاموشی سراسری (Blackout) را پشت سر گذاشته است، اظهار داشت: شبکه برق کشور به P.M.U مجهز شده است تا کنترل بهتر و پایداری بیشتری داشته باشیم.

وزیر نیرو تاکید کرد: با فعال کردن بورس انرژی قسمت عمده خرید و فروش برق از طریق بورس انرژی صورت می گیرد تا قیمت برق رقابتی شود و این موضوع به افزایش راندمان کمک می کند.

چیت چیان در خصوص میزان خاموشی ها در کشور گفت:  میزان خاموشی در شبکه برق ایران نسبت به متوسط جهانی بالاست. در برخی از کشورها خاموشی 11 دقیقه و کمتر است در حالیکه در ایران به خاموشی برق به بیش از 500 دقیقه می رسد.

وی درباره صادرات برق ایران گفت: در شرایط فعلی برق ایران به کشورهای ترکیه، عراق، افغانستان و پاکستان صادر می شود و با جمهوری آذربایجان و ارمنستان تبادل برق داریم اما از ترکمنستان وارد کننده خالص برق هستیم.

چیت چیان با بیان اینکه هم اکنون ایران به هاب تولید برق منطقه خاورمیانه تبدیل شده است، اظهار داشت: به زودی صادرات برق ایران به کشورهای دیگر هم آغاز می شود.

چیت چیان در خصوص ساماندهی اقتصاد برق گفت: تا اسفند ماه سال گذشته قیمت فروش برق حدود 496 ریال به ازای هر کیلووات ساعت بود و در سال جدید با مصوبه دولت قیمت آن به حدود ۵۶ تومان افزایش یافته است.

وزیر نیرو ادامه داد: از این میزان  102ریال از این قیمت دریافتی صرف پرداخت یارانه ها می شود و کمتر از 460 ریال درآمد فروش هر کیلووات ساعت برق است.

وی گفت: با این وضعیت قیمت برق در ایران کمتر از 1.4 سنت می شود که در هیچ جای جهان چنین قیمتی برای برق وجود ندارد و این مشکل مانع توسعه صنعت برق و سرمایه گذاری جدید و تامین و نگهداری صنعت برق شده است. قیمت برق در هیچ نوع تولید برقی اعم از برق هسته ای و گازی و آبی و ... در دنیا کمتر از 4-5 سنت نیست این درحالی است که برق ما با این هزینه پایین عرضه می شود.

وی اظهار داشت: ساماندهی اقتصاد برق از موضوع های اساسی محسوب می شود و چنانچه نسبت به این مهم ،بی توجهی صورت گیرد، مانع توسعه و سرمایه گذاری های جدید در صنعت برق خواهد شد. 


١٥:٢٦ - يکشنبه ٢٧ ارديبهشت ١٣٩٤    /    شماره : ٦٥    /    تعداد نمایش : ١١٠٤